Diesely lezou na mozek!

01.09.2008 12:21

Máte pocit, že vám hrabe? Dost možná za to může vaše vlastní TDI...

Výzkumy už dříve prokázaly, že mikročástice z výfukových zplodin naftových motorů mohou projít nosem a usadit se v mozku. Tým nizozemských vědců se nyní snažil zjistit, zda tyto miniaturní saze mohou napáchat nějakou škodu. Výsledky bádání jsou poměrně znepokojivé: vdechování naftových částic spouští stresovou reakci a mění způsob, jakým mozek zpracovává informace!

Během výzkumu se deset dobrovolníků nechalo na hodinu uzavřít do místnosti naplněné výfukovými plyny v koncentraci, která odpovídala rušnému městskému provozu. Vědci monitorovali mozkovou aktivitu dobrovolníků na elektroencefalografu.

Už po třiceti minutách se dostavily změny v aktivitě šedé kůry mozkové, které odpovídaly stresové reakci. „O důsledcích dlouhodobého vdechování znečistěného vzduchu ve městech, kde bývá koncentrace dieselových sazí velmi vysoká, můžeme pouze spekulovat,“ podotkl vedoucí výzkumu Paul Borm z nizozemské Zuyd University. „Lze se domnívat, že dlouhodobé vystavení nanočásticím z dopravy může ovlivnit činnost mozku a způsob vyhodnocování informací,“ dodal Borm.

Jiný výzkum přitom nedávno prokázal souvislost naftových sazí s výskytem kardiovaskulárních chorob. Neboli, ve jménu nízké spotřeby napřed všichni zblbneme a potom umřeme na infarkt.

No, aspoň konečně víme, proč řidiči služebních tédéíček tak často jezdí jako po frontální lobotomii...

Zdroj: Particle and Fibre Toxicology


 

Kontakt

Harmonia Universalis o.s.

honza.harmonia@email.cz

Vlárská 1459/21
104 00 Praha 10 - Uhříněves

+420 222 767 969
+420 604 240 951
+420 603 549 636

Vyhledávání

© 2008 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si webové stránky zdarma!Webnode