Zakažte mobily ve škole, volají učitelé

01.09.2008 13:02

31. července 2008 4:13 Čtvrtek

Prázdniny jsou přesně v polovině a učitelé se už teď děsí, co je čeká v září. V tom nejhorším případě agresivní, drzí a nezvladatelní žáci, kteří si z dvojky z chování vůbec nic nedělají. A navíc si natáčejí reakce zoufalých kantorů na mobil a zesměšňují učitele na internetu. Případně pomocí mobilu podvádějí při písemkách.

Mobily nevidí učitelé rádi. Školáci si je jimi natáčejí a navíc podvádějí při písemkách. Ilustrační foto.

Učitelům teď došla trpělivost. Požádají poslance, aby změnili zákony tak, aby bylo možné s rostoucí agresivitou žáků něco dělat. "Pracujeme na rozsáhlé analýze chování dětí. Chceme s ní pak seznámit ministerstvo školství a školský výbor Sněmovny a požádat je o podporu," říká Jaroslav Štercl, předseda Asociace pedagogů základního školství.

Na analýze se podílí více než 1 300 škol, které vyplnily obsáhlé dotazníky. Učitelé reagují na případy z poslední doby, kdy je žáci napadli nebo vyprovokovali ke zkratkovité reakci.

V dubnu udeřil patnáctiletý žák učitelku v Hranicích na Moravě, v červnu rezignoval ředitel základní školy v Železném Brodě poté, co vlepil drzému žákovi facku. Ten ho k útoku záměrně vyprovokoval a jiný spolužák scénu natočil. - čtěte Školákovi, který udeřil učitelku, hrozí napomenutí nebo pokuta

Hon na kantory:

 - patnáctiletý žák udeřil učitelku v Hranicích na Moravě

- školák záměrně vyprovokoval ředitele školy v Železném Brodě, aby ho udeřil

- žáci nasadili učiteli na hlavu odpadkový koš v České Třebové

 

Právě na problémy s mobily školy upozorňují často, snaží se je také zakázat školním řádem. Ale to prý nestačí.

"Chceme proto po poslancích záruku, že se učitelé nebudou muset bát soudů, pokud žákům mobil zabaví nebo mu ho zakážou používat," uvedl šéf asociace pedagogů Jaroslav Štercl.

Učitelé si také stěžují, že nemají žádné páky, jak vynutit dodržování školního řádu – poznámky jsou dětem pro smích. "Skoro každá škola v dotazníku uvedla, že nemá žádnou podporu v zákoně," říká Štercl.

 

Ministerstvo školství zatím s konkrétními plány vyčkává. "Analýzu dostaneme v listopadu," řekl náměstek Jindřich Kitzberger.

Dokumentem se chce zabývat i šéf školského výboru Sněmovny Walter Bartoš z ODS. Někteří poslanci už představu mají. Například Vítězslav Jandák z ČSSD navrhuje, aby ve školách byly bezpečnostní rámy a učitelé měli podobnou ochranu jako veřejní činitelé.

Škola a rodiče stojí dnes proti sobě

 

Rozhovor s psychologem Jeronýmem Klimešem

Problémy s mobily a agresivitou žáků odhalují nový trend – učitelé a rodiče přestávají spolupracovat. "Situace na veřejných školách se bude zhoršovat," varuje psycholog Jeroným Klimeš.

Co děti tak přitahuje na tom, že vyprovokují kantora a natočí si to?

Jde o manipulaci, hru na silnějšího. Tím, že si žáci nahrají učitele, dokazují si nad ním svoji převahu.

Jaký typ učitele se spíš stane obětí této manipulace?

To je stejná otázka jako které dítě se nechá šikanovat. Ne každý učitel je pevná osobnost. Chtějí cítit, že je děti berou, a ne vždy vydrží, když třeba učitelka uslyší, že je kráva.

Přesto videa žáků někdy poukazují na skutečná selhání pedagogů...

Veřejnost by k tomu měla být tolerantnější. Vidíme věci, které byly i dřív. Kterému rodiči nevytečou nervy? Jen to není v přímém přenosu.

Jak má učitel řešit provokace s mobilem? Žáci argumentují, že jim osobní věci nesmí nikdo zabavit.

Když se píše písemka, prostě to půjde z lavice – majetek nemajetek. Když žák přinese tátovu pistoli, tak ho s tím majetkem také vyhodím. Nesmí ohrožovat chod školy.

Tuhle situaci však nezvládne s grácií každý učitel.

Měla by tam být součinnost celé školy. Jakmile se mobil objeví, bere se to jako porušení školní kázně.

A následuje poznámka či důtka, které se vysměje dítě i rodič...

Dřív rodiče vnímali školu jako pomocníka – rodič vzdělával kluka sám, aby z něj byl dobrý kovář, a do školy ho poslal, aby se naučil číst a psát. Dnes berou rodiče školu jako něco, co za ně zařídí celé vzdělání. Jsou spojencem dítěte proti škole, chybu hledají nejdřív u učitele.

Co s tím může učitel dělat?

Je to nový jev, zatím nevíme, jak ho řešit. Výběrové školy říkají: nemusíš tady být. Ale státní školy? Třeba ty americké jsou úplně příšerné. U nás to směřuje týmž směrem.

Kontakt

Harmonia Universalis o.s.

honza.harmonia@email.cz

Vlárská 1459/21
104 00 Praha 10 - Uhříněves

+420 222 767 969
+420 604 240 951
+420 603 549 636

Vyhledávání

© 2008 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si webové stránky zdarma!Webnode